Aktuality   Historie   Diskografie   Koncerty   Fotogalerie   Odkazy   Kotakty


Milan Schelinger Band
SESTAVA KAPELY

Milan Schelinger
zpěv, kytara
Roman Smola
klávesy
Ivan Čermák
basa
Paul Schenzer
bicíMilan Schelinger  
  • Nar. 1952 v Bousově na Chrudimsku, kytarista, zpěvák a skladatel, bratr tragicky zesnulého populárního zpěváka Jiřího Schelingera (1951-1981).
  • V dětství hrál tři roky na housle, potom přešel na kytaru, kterou vyučoval jeho otec.Vyučil se zámečníkem, po absolvování vojenské služby však nastoupil profesionální dráhu hudebníka. Hrál v různých barových kapelách, se kterými absolvoval řadu zahraničních zájezdů, např. do Rakouska nebo Norska. V roce 1980 přešel jako kapelník do skupiny svého bratra Jiřího a po jeho tragické smrti, kdy se kapela rozpadá, setrvává dále ve spolupráci s Františkem Ringo Čechem. V tomto období vzniká několik úspěšných singlů s různými interprety a LP F. R. Čech 1983.
  • Poté následuje jeho působení ve skupině Projektil, se kterou vzniká rovněž několik úspěšných nahrávek. V této době také spolupracuje se skupinou The Plastic People of the Universe a zúčastní se natáčení jejich alba Hovězí porážka na chalupě Václava Havla na Hrádečku. Přichází zákaz veřejného koncertování.
  • V roce 1986 se žení a přechází do podniku Vodní zdroje, kde pracuje jako čerpač až do roku 1992.
  • Po úspěchu projektu Zemětřesení v roce 1993 (Brichta-Smetáček-Doležal-Henych), na kterém se rovněž podílí, zakládá skupinu Milan Schelinger Band, se kterou koncertuje dodnes.
  • V roce 1994 vydává ve spolupráci s Petrem Bošnakovem knihu o svém bratrovi pod názvem "Jiří Schelinger: Život a...". Fotografiemi se na ní podíleli Otto Dlabola, Antonín Kubánek a Jarmila Janovská. Zbytek fotografií pochází z rodinného archivu Schelingerových. Kniha vyšla v reedici v roce 2003 a je k dostání na www.levneknihy.cz.
  • Vedle toho se věnuje i vlastní tvorbě. V roce 1996 vydává svoje první autorské album PF 2000,-, na které neopomene zařadit také dvě stěžejní skladby z nikdy nevydaného alba Zemětřesení svého bratra Jiřího – Hodina „H“ a Hostina, jež se nevešly na stejnojmenný reunion alba v roce 1993.
  • Souběžně se svými hudebními aktivitami se projevuje také jako výtvarník. Uspořádal několik výstav, naposledy na Dobříši s Vladimírem Renčínem (prodejní ukázka Milanových obrazů). V letech 1997 - 2001 byl předsedou Koruny české, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.